AutoPASS

Norvēģijā ir sistēma AutoPASS, kas izveidota, lai rastu līdzekļus ceļu būvei kā arī, lai samazinātu transporta līdzekļu kustību kādā teritorijā, piemēram, Oslo pilsētā. AutoPASS sistēma pieder Valsts ceļu dienestam (Statens vegvesen).

Nodeva – bompenger

Nodevu, kas tiek iekasēta AutoPASS sistēmā, sauc par bompenger.

Stacijas nodevas iekasēšanai – bomstasjoner

Uz ceļiem ir izveidotas speciālas vietas jeb stacijas – bomstasjon, kuras šķērsojot, transporta līdzeklis tiek aplikts ar nodevu.

Visas stacijas ir automātiskas (nav jāapstājas, lai veiktu maksājumu), izņemot Atlanterhavstunnelen.

Uzņēmumi, kas apkalpo stacijas – bompengeselskap

Stacijas apkalpo speciāli izveidoti uzņēmumi (bompengeselskap). Šie uzņēmumi parasti apkalpo kādu noteiktu reģionu vai ceļu.

Visu uzņēmumu saraksts, kas apkalpo stacijas šeit.

AutoPASS līgums

Ja ikdienā ir bieži jāšķērso stacijas, tad ir vērts noslēgt AutoPASS līgumu ar kādu no uzņēmumiem, kas apkalpo attiecīgās stacijas.

Izvēloties uzņēmumu, kas apkalpo stacijas, vērts ņemt vērā, kurā vietā visbiežāk paredzēts šķērsot stacijas, jo katra kompānija par savu staciju šķērsošanu piešķir atlaides. Piemēram, Oslo un Bærum dzīvojošajiem visizdevīgāk noslēgt AutoPASS līgumu ar kompāniju Fjellinjen AS, jo ikdienā, visticamāk, stacijas būs jāšķērso šajās apdzīvotajās vietās. Ja būs noslēgts līgums, tad nodeva būs par 10% mazāka, kā arī vienas stundas laikā, šķērsojot vairākas stacijas vienā rajonā, maksājums jāveic tikai vienu reizi. Ir arī citi bonusi.

AutoPASS līgums tiek noslēgts konkrētajam transporta līdzeklim. Ja transporta līdzeklim mainās īpašnieks, vai transporta līdzeklis tiek nodots lūžņos, par to attiecīgi jāinformē uzņēmums ar kuru noslēgts līgums un uztvērējs (brikke) jānoņem. Ja iegādāsieties citu transporta līdzekli, tad brikke varat pārreģistrēt uz jauno transporta līdzekli. Ja izbeigsiet līgumu, tad atgūsiet iemaksāto depozītu par brikke – NOK 200. Precīzāku informāciju atradīsiet attiecīgā uzņēmuma mājas lapā, kas apkalpo stacijas.

Līgumu var slēgt gan par Norvēģijā, gan par Latvijā reģistrētiem transporta līdzekļiem.

Var noslēgt līgumus ar vairākiem uzņēmumiem, kas apkalpo stacijas (tā var samazināt nodevu apmēru, ja jāšķērso dažādu uzņēmumu stacijas).

Vietu saraksts, kur atrodas stacijas, kā arī norādes uz attiecīgajiem uzņēmumiem, kas apkalpo stacijas, kā arī nodevu apmēri šeit.

Visu ceļu un bompengeselskaper saraksts ar visām likmēm un atlaidēm šeit.

Uztvērējs – brikke

Noslēdzot AutoPASS līgumu, tiek izsniegts (uz norādīto adresi atsūtīts) neliels klucītis – uztvērējs jeb brikke, kuru piestiprina pie automašīnas priekšējā stikla (iekšpusē).

Vairāk informācijas šeit.

Kā darbojas sistēma

Šķērsojot staciju (apzīmēta ar AutoPASS zīmi) ar transporta līdzekli bez AutoPASS līguma, tiek fiksēta transporta līdzekļa reģistrācijas numura zīme un uz transporta līdzekļa īpašnieka dzīvesvietas adresi tiek nosūtīts rēķins par nodevu. Tas attiecas gan uz Norvēģijā, gan ārvalstīs (Latvijā) reģistrētu transporta līdzekli, arī uz tūristiem.

Ja ir noslēgts AutoPASS līgums, tad tiek atsūtīts rēķins par noteiktu laika periodu. Var arī veikt priekšapmaksu, bet tas ir iespējams ne visos uzņēmumos.

Līdz 2019. gada 6.aprīlim stacijas bija aprīkotas ar speciāliem gaismas signāliem (luksoforiem):

  • Zaļš signāls nozīmēja, ka brikke ir reģistrēta un rēķins par nodevu ir samaksāts,
  • Balts signāls nozīmēja, ka brikke ir reģistrēta, bet ir laiks maksāt kārtējo rēķinu,
  • Dzeltens signāls vai signāla nav nozīmēja, ka staciju šķērso transporta līdzeklis bez AutoPASS līguma un brikke, vai arī ir problēmas ar brikke (bija jāsazinās ar attiecīgo kompāniju, lai noskaidrotu problēmu).
    Ja šķērsojot staciju nav nekāda signāla, tad tika fiksēta transporta līdzekļa reģistrācijas numura zīme.

Vairāk informācijas šeit.

Kā jau minēts, luksoforu sistēma tika atcelta, jo bija pārāk sarežģīti un dārgi to uzturēt. Luksofori ir jau atslēgti un tiks noņemti pēc iespējas ātrāk.

Informāciju par šķērsotajiem bomstasjon var skatīt Min side, ja ir noslēgts līgums ar kādu no bompengeselskap.

Vairāk informācijas šeit.

Kam nav jāmaksā nodeva

No attiecīgās nodevas ir atbrīvoti velosipēdisti, gājēji, transporta līdzekļu pasažieri un citi.

Kas ir Kr – service

Kr – service ir ceļa zīme, kas norāda uz vietu (parasti tā ir tuvākā degvielas uzpildes stacija), kur var samaksāt nodevu, ja nav noslēgts AutoPASS līgums. Tur var arī uzzināt informāciju par stacijām, kā arī noslēgt AutoPASS līgumu.

Vairāk Valsts ceļu dienesta (Statens Vegvesenmājas lapā.

Kā pārsūdzēt uzlikto nodevu

Jums ir tiesības sūdzēties par uzlikto nodevu un/vai uzlikto soda naudu. Tad jāvēršas uzņēmumā, ar kuru noslēgts attiecīgais AutoPASS līgums, vai uzņēmumā, kurš Jums ir atsūtījis rēķinu par nodevu. Ja uzņēmums ir noraidījis sūdzību, tad jāvēršas Valsts ceļu dienestā (Statens vegvesen), kontaktinformācija.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

by Solvita Pietkune

%d bloggers like this: