Kurzemnieki Norvēģijā

Savā laikā, kad bija nedaudz vairāk brīva laika, devos garās pastaigās ar nūjām. Tā es “iznūjoju” pus Oslo.

Vienā no pastaigām manu uzmanību piesaistīja ielas nosaukuma šilte – Kurlandstien. Bet tā tas arī palika.

Tad vēl pēc laika pamanu, ka netālu no Oslo ir apdzīvota vieta, kas saucas – Kurland.

Savukārt pagājušajā gadā, kad gatavoju materiālu par maksas ceļu vēsturi atklāju, ka Kurzemes un Zemgales hercogam Jēkabam Ketleram ir piederējušas sudraba raktuves un metāla kausēšanas krāsnis Norvēģijā.

Iegūtā informācija ir jāapkopo un tā nu ķeros pie darba!

Par sudraba raktuvēm un metālkausēšanu

Norvēģijas vecākā industriālā pilsēta Kongsberg (Karaļa kalns) tika dibināta 1624.gadā, gadu pēc tam, kad  apkārtnē tika atrasts sudrabs. Sudraba raktuvēm vairākkārt mainījās īpašnieki, un 1600. gadu otrajā pusē gan Kongsberg sudraba raktuves, gan metāla kausēšanas krāsnis Eidsvoll, pieder Kurzemes hercogistei.

Pie raktuvēm un metālkausēšanas krāsnīm hercogs Jēkabs tiek 1664.gadā, kad uz ļoti izsevīgiem noteikumiem noslēdz līgumu ar Norvēģijas – Dānijas karali Federiku III, par sudraba, svina, vara un dzelzs ieguvi Norvēģijā.

Hercogs Jēkabs uz Norvēģiju atveda arī darbaspēku no Latvijas. Bija periodi, kad metāla raktuvēs Norvēģijā strādāja līdz pat 300 latvieši. Daudzi no viņiem tā arī palika uz dzīvi Norvēģijā.

Sudraba raktuves Kongsberg no 1683.gada pāriet valsts īpašumā.

Sala Flekkerøy

Kurzemei tajā laikā piederēja arī nopietna jūras flote, kā arī vairākas aizjūras kolonijas (Tobago un Gambija), un investīcijas Norvēģijas metālapstrādē tiek skatītas arī šajā kontekstā.

Lai apkalpotu kuģus, kas devās koloniālajos braucienos, hercogs Jēkabs noīrēja salu Norvēģijas dienvidos – Flekkerøy, kas atrodas netālu no pilsētas Kristiansand.

Vietas ar nosaukumu Kurland

Netālu no Oslo ir apdzīvota vieta, kas saucas Kurland. Šodien tas ir ciemats, kas savu nosaukumu ieguvis no lauku sētas Kurland gård, kas tur atradās.

Lauku sētas pirmssākumi meklējami jau vikingu laikos. Nosaukuma izcelsme nav skaidri zināma, bet tai varētu būt saistība ar govju barošanu (ganībām).

Sētas nosaukums laika gaitā ir izrunāts dažādi, piemēram, Khoolandt, Kuland og Cuurland.

Senā izruna varētu būt kú´lann. Līdzīgi kā Kuland (Kurland). Burts “r” nosaukumā parādījās vēlāk, lai vieglāk izrunāt. Un, gan vēsturnieki, gan valodnieki domā, ka tas, visticamāk, nošpikots no kurzemniekiem, kuri, kā nu jau zināms, apkārtnē dzīvoja un strādāja.

Šīs lauku sētas bildi skatīt digitaltmuseum.no

Arī Oslo (Furuset) bija lauku sēta ar nosaukumu Kurland gård. Sētas sākotnējais nosaukums bija Nordre Furuset, bet jauno nosaukumu ieguva, kad augstāk minētās sētas īpašnieki iegādājās šo īpašumu. Sētas dzīvojamā māja nodega 2002.gadā. To bija nolemts atjaunot, bet plāni nerealizējās un 2008./2009. gadā ēka tika nojaukta. Par šeit kādreiz esošo sētu ar nosaukumu Kurland vairs liecina tikai vienas ieliņas nosaukums – Kurlandstien, un atjaunotais dīķītis Furuset kultūras parkā.

Šīs lauku sētas bildes skatīt oppdaggroruddalen.no un bildebaser.deichman.no

Meklējot informāciju šim rakstam, atklāju, ka arī netālu no Fredrikstad, apdzīvotā vietā Sarpsborg, arī ir rajons ar nosaukumu Kurland. Diemžēl interneta dzīlēs neatrodu nekādu skaidrojumu par vietas nosaukuma izcelsmi. Bet, visticamāk, tieša vai netieša saikne ar Kurzemi un kurzemniekiem ir.

Informāciju smēlos Wikipedia:

Jacob von Kettler

Eidsvoll Verk

Kurland

Flekkerøy

Kongsberg

Kurlandstien (Oslo)

Citi avoti :

kurland.skole.lorenskog.no – Om Kurland

oslobyleksikon.no – Kurland gård

lokalhistoriewiki.no – Kurland_(Lørenskog)

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

by Solvita Pietkune

%d bloggers like this: