Latvijā iegūta transporta līdzekļa vadītāja apliecība

Šī informācija noderēs arī tiem, kuriem jau ir Norvēģijā izdota vadītāja apliecība, vai kuri vēlas iegūt transporta līdzekļa vadītāja apliecību.

Transporta līdzekļa vadītāja apliecības lietošana un derīgums

Transporta līdzekļa vadītāja apliecība, kas izdota Latvijā, ir derīga lietošanai Norvēģijā.

Ja persona dzīvo Norvēģijā, Latvijā izdoto vadītāja apliecību var lietot tik ilgi, cik tai ir noteikts termiņš, bet persona tiek pakļauta Norvēģijā noteiktajām veselības pārbaudēm.

Latvijā izdota smagā transporta līdzekļa vadītāja apliecība ir derīga ne ilgāk par pieciem gadiem kopš brīža, kad personas pastāvīgā dzīvesvieta ir Norvēģijā, bet ne ilgāk, kā vadītāja apliecības noteiktais termiņš.

Vairāk informācijas Norvēģijas Valsts ceļu dienestā – Statens vegvesen.

Transporta līdzekļa vadītāja apliecības maiņa

Persona var arī mainīt Latvijā izdotu vadītāja apliecību pret Norvēģijas vadītāja apliecību, negaidot vadītāja apliecības termiņa beigas. Ja izvēlas mainīt vadītāja apliecību, eksāmeni nav jākārto.

Ja personai ir C kategorijas transporta līdzekļa vadītāja apliecība, tad, pirms došanās apmainīt transporta līdzekļa vadītāja apliecību, nepieciešams pasūtīt izziņu par dzīves vietu – bostedsattest. To var pasūtīt Skatteetaten. Izziņa jāiesniedz Statens vegvesen. Šī izziņa nepieciešama, lai dokumentētu, cik ilgi persona dzīvo Norvēģijā, jo Latvijā izdota smagā transporta līdzekļa vadītāja apliecība ir derīga ne ilgāk par pieciem gadiem kopš brīža, kad personas pastāvīgā dzīvesvieta ir Norvēģijā, bet ne ilgāk, kā vadītāja apliecības noteiktais termiņš.

Kā samainīt vadītāja apliecību, informācija Statens vegvesen.

Nozaudēta transporta līdzekļa vadītāja apliecība

Ja persona dzīvo Norvēģijā, bet nozaudē (vai tiek nozagta) Latvijā izdota vadītāja apliecība, tad:

 • jādodas uz policiju Norvēģijā un jāziņo (jāraksta) attiecīgs iesniegums,
 • jāsazinās ar CSDD Latvijā, kas sagatavos un atsūtīs uz personas adresi Norvēģijā izziņu angļu valodā par iegūtajām kvalifikācijām,
 • ja personai ir C kategorijas transporta līdzekļa vadītāja apliecība, tad nepieciešams pasūtīt izziņu par dzīves vietu – bostedsattest (skatīt augstāk),
 • jādodas uz kādu no Statens vegvesen stacijām, ņemot līdzi augstāk minētos dokumentus un personu apliecinošu dokumentu,
 • vispirms tiks izsniegta pagaidu vadītāja apliecība,
 • pasūtīt jaunu vadītāja apliecību var ne ātrāk kā četras nedēļas (ir izņēmumi) pēc ziņošanas par tās nozaudēšanu (nozagšanu),
 • tiks izdota Norvēģijas vadītāja apliecība.

Ja nozaudēta Norvēģijā izdota transporta līdzekļa vadītāja apliecība, tad:

 • jādodas uz policiju un jāziņo (jāraksta) attiecīgs iesniegums, vai jādodas uz kādu no Statens vegvesen stacijām, vai par to jāpaziņo elektroniski,
 • Statens vegvesen vispirms tiks izsniegta pagaidu vadītāja apliecība,
 • pasūtīt jaunu vadītāja apliecību var ne ātrāk kā četras nedēļas (ir izņēmumi) pēc ziņošanas par tās nozaudēšanu (nozagšanu),
 • tiks izdota vadītāja apliecība.

Vairāk – Statens vegvesen.

Veselības pārbaude

Norvēģijā veselības pārbaude transporta līdzekļa vadītājiem ir organizēta (noteikta) atšķirīgi, kā Latvijā.

Personām, kuras iegūst transporta līdzekļa vadītāja apliecību vai to atjauno, nepieciešams pašam aizpildīt attiecīgu veidlapu par savu veselības stāvokli egenerklæring, un ar to doties uz Statens vegvesen pēc vadītāja apliecības. Tātad, nav nepieciešama medicīnas izziņa (ārstu komisija).

!!! Bet, ja personai ir attiecīgas veselības problēmas, piemēram pasliktināta redze, jādodas pie sava pastāvīgā ārsta vai attiecīga speciālista, lai saņemtu izziņu par veselību – helseattest.

Helseattest ir obligāta personām, kuras vecākas par 75 gadiem, profesionāliem šoferiem un neatliekamā dienesta (palīdzības) transporta līdzekļa vadītājiem.

Helseattest minētajos gadījumos nepieciešams katru reizi, kad atjauno transporta līdzekļa vadītāja apliecību.

Vairāk: Veselības direktorāts – Helsedirektoratet un helsenorge.no

“Ja esat pārcēlies uz citu ES valsti un jūsu ES vadītāja apliecība ir nozaudētanozagta, sabojāta vai tai beidzies derīguma termiņš, jums vadītāja apliecība jāatjauno, jāaizstāj vai jānomaina valstī, kur pastāvīgi dzīvojat”. Vairāk – Tava Eiropa.

Visa informācija personām, kurām ir vadītāja apliecība – Statens vegvesen.

Visa informācija profesionāliem šoferiem, smagā transporta līdzekļa vadītājiem un autobusu vadītājiem – Statens vegvesen.

Informācija, ja vēlas iegūt vadītāja apliecību – Statens vegvesen.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

by Solvita Pietkune

%d bloggers like this: