Lieldienas

God påske!

Priecīgas Lieldienas!

Apelsīni un Kvikk Lunsj šokolāde, Spānija vai vietējie slēpošanas kūrorti un brīvdienu mājiņas kalnos, kriminālromāni un dzeltenās narcises. Ja, takk! (Paldies, jā!) Šīs ir “galvenās” lietas, kas raksturo norvēģu Lieldienu brīvdienas.

Lieldienas ir vieni no lielākajiem kristiešu svētkiem.

Nedēļa pirms Lieldienām tiek saukta par Kluso nedēļu (den stille uke), kas sākas ar Pūpolsvētdienu (palmesøndag). Norvēģijā jau Zaļā ceturtdiena (skjærtorsdag) ir svinamā diena, tai seko Lielā piektdiena (langfredag), Klusā sestdiena (påskeaften), pirmās Lieldienas (første påskedag) un otrās Lieldienas (andre påskedag).

Šīs ir garākās sabiedriskās brīvdienas Norvēģijā.

Liela daļa norvēģu Lieldienu brīvdienās dodas jau piektdienā pirms Pūpolsvētdienas. Populārākie brīvdienu maršruti ir slēpošanas bāzes Norvēģijas kalnos, kur baudīt pēdējos ziemas priekus un iegūt iedegumu – kļūt Lieldienu brūnam (påskebrun), kā arī dienvidi, piemēram, Spānija un tai piederošās salas.

Šajā piektdienā masu saziņas līdzekļi informē par milzu sastrēgumiem, kas veidojas gan uz ceļiem, kas ved ārā no pilsētām, gan uz ceļiem populāru slēpošanas vietu virzienā. Šī īpašā Lieldienu satiksme tiek saukta par påsketrafikk un daudziem tā sākas arī ar “sabuktētiem” “autiņiem”, raksta TV2 – I dag får mange en kostbar start på påskeferien.

Arī lidostā Gardermoen gadu no gada tiek uzstādīti pasažieru skaita rekordi, kuri dodas brīvdienās.

Norvēģijā populāras ir brīvdienu mājiņas (hytte), kas parasti atrodas kalnos, mežos vai ūdeņu tuvumā, proti, tuvāk dabai un vēlams ar skaistu skatu. Visbiežāk mājiņas ir ļoti askētiskas un bez komunikācijām – bez ūdens pievada un ar āra tualeti. Lieldienās tiek atklāta sezona – brīvdienu pavadīšana šajās mājiņās.

Karaļpārim ir tradīcija doties Lieldienu brīvdienās uz savu atpūtas māju kalnos, kas atrodas Sikkilsdalen. Viņi turp dodas ar vilcienu, savā speciālajā vagonā.

Tomēr lielākā daļa ļaužu Lieldienas svin mājās. Pavasara saulīte mudina uz pirmajiem dārza darbiem un grilla sezonas atklāšanu. Tā kā kaimiņos Zviedrijā Zaļā ceturtdiena nav brīvdiena, daudzi dodas uz turieni iepirkties. Viena no populārākajām iepirkšanās (izklaides) vietām šajā laikā ir Strömstad, jo īpaši jauniešiem.

Darba devēju apvienība Virke ir veikusi aptauju par ļaužu plāniem šajās brīvdienās. 4 no 10 aptaujātajiem saka, ka šogad dosies Lieldienu brīvdienās, un puse no tiem brīvdienas pavadīs brīvdienu mājiņās. 23% aptaujāto dosies uz ārzemēm – Spāniju un Zviedriju. 22%, savukārt, brīvdienas pavadīs mājās un apciemos draugus un ģimenes locekļus.

Savukārt citā pētījumā, kā ziņo NRK, iegūtie dati liecina, ka viens no četriem norvēģiem brīvdienas pavadīs kalnos Norvēģijā, un 44% no tiem ir jaunieši vecumā no 18 līdz 22 gadiem.

Norvēģiem patīk radīt mājīgumu un svētkus. Lieldienu svētku laikā mājokļi tiek rotāti ar svētku tematikai atbilstošiem dekoriem. Uz dīvāniem saguļ spilveni ar zaķu, cāļu un pūpolu bildēm, galdi tiek klāti dzelteniem galdautiem, svečturi ir olas formā, sveces – dzeltenas.

Tiek plaucēti zariņi un diedzēti asniņi. Visas dzeltenās narcises Norvēģijā sauc par Lieldienu lilijām (påskeliljer), un ir “galvenās” puķes šajos svētkos. Piebildīšu, ka visas baltās narcises, kas zied vēlāk, tiek sauktas par Vasarsvētku lilijām (pinseliljer).

168022313_2751969011780404_9124114070416105778_nSvētku laikā viens no iecienītākajiem cienastiem ir jēra cepetis.

Lieldienu auglis – apelsīns.

Apēsto olu skaits šajā laikā dubultojas.

Norvēģijā ir zināmas arī olu krāsošanas tradīcijas, bet mūsdienās krāsotās vistu olas vairāk tiek aizstātas ar šokolādes un marcipāna olām. Šis ir arī lielais saldumu ēšanas laiks – dažādas konfektes, Lieldienu marcipāns (tematiskas figūriņas) un šokolāde Kvikk Lunsj. Veikalos nopērkamas lielas un krāsainas kartona olas (kārbas), kurās tiek likti saldumi.

Kādu laiciņu atpakaļ “ziņu lapa” TV2 ir apzinājusi, ka norvēģi Lieldienās apēd 5000 tonnas apelsīnu, 20 miljonus Kvikk Lunsj šokolādes un 8,8 miljonus šokolādes olas.

Garajās brīvdienās tiek baudīts arī Lieldienu alus (påskeøl) un dažādi vīni. Populāra arī pašmāju ražotā limonāde Solo.

“Visi” šajā laikā lasa “tikai” detektīvromānus un skatās “tikai” detektīvfilmas. Pat karaliskās ģimenes pārstāvji informē tautu, kādus detektīvromānus lasīs šajās brīvdienās. Kāpēc šāda tradīcija, skaidrojumu neesmu radusi.

by Solvita Pietkune

%d bloggers like this: