Mājokļu raksturojums

Mājokļu veidi

Hybel. Norvēģijā ļoti izplatīts un ierasts, ka privātpersonas izīrē daļu sava mājokļa. Parasti tie ir privātmājās ierīkoti atsevišķi īres dzīvoklīši (visbiežāk pagrabstāvā vai bēniņos). Šādus mājokļus norvēģiski sauc par hybel (īres istaba (dzīvoklis)).

Rom i bofelleskap. Ir populāri īrēt atsevišķu istabu dzīvoklī vai mājā kopā ar citiem īrniekiem, norvēģiski – rom i bofelleskap (istaba kopmītnē, nav domātas studentu kopmītnes). Parasti šo iespēju izmanto jaunieši (visbiežāk studenti) un viesstrādnieki.

Rekkehus – rindu māja. “Visiem” ir zināms jēdziens “amerikāņu sapnis.” Esmu dzirdējusi, ka ir arī “norvēģu sapnis.” Un tas esot – rindu māja un Toyota.

Tomannsbolig, firemannsbolig. Norvēģijā ir daudz nelielas dažu dzīvokļu mājas, kā, piemēram, tomannsbolig (divu ģimeņu māja) vai firemannsbolig (četru ģimeņu māja).

Kā arī ir leilighet  (dzīvoklis) un hus (māja).

Ja vēlas nodarboties ar lauksaimniecību, tad “noderēs” gårdsbruk jeb lauku saimniecība, kas parasti sastāv no dzīvojamās mājas, attiecīgām saimniecības ēkām un palīgēkām.

Bet, ja vēlas dzīvot laukos, audzēt kādu vistu vai trusi un nenodarboties ar “lielo” lauksaimniecību, tad tirgū ir nekustamie īpašumi småbruk – nelielas lauku sētas (saimniecības).

Nekustamā īpašuma īpašumformas

Eier (selveier) – īpašnieks. Tas ir īpašums vai īpašuma daļa, kas pieder personai, piemēram, dzīvoklis, māja, rindu māja, dvīņu māja, lauku saimniecība vai lauku viensēta.

Andel (borettslag) – mājoklis mājokļu biedrībā (kooperatīvā). Kooperatīvā var būt, piemēram, viena vai vairākas daudzdzīvokļu mājas un/vai rindu mājas. Personai īpašuma daļa (dzīvoklis vai rindu māja) pieder pastarpināti caur kooperatīvu.

Aksjebolig – akciju mājoklis. Īpašumforma līdzīga kā borettslag, bet šajā gadījumā īpašums vai īpašuma daļa tiek iegādāta par noteiktu skaitu akciju attiecīgajā mājokļu akcionāru sabiedrībā (boligaksjeselskapet).

by Solvita Pietkune

%d bloggers like this: