Norvēģu klēts – stabbur

Seno lauku sētu “neatņemama” daļa bija ēkas, kas domātas pārtikas produktu glabāšanai. Jau 900.gadu likumā Gulatingsloven tiek minēta koka ēka pārtikas glabāšanai (buret). (Gulatingsloven ir vecākais likums Norvēģijā, kas nosaka kārtību kādā no Norvēģu reģioniem, šajā gadījumā – Vestlandet.)

Tātad, stabbur ir koka (baļķu) ēka lauku sētā, kas paredzēta pārtikas produktu glabāšanai. Dažviet stabbur tiek saukts arī par stolpehusstolpebod vai vienkārši – bur.

Mazākās un ne tik turīgās lauku sētās stabbur bija mazas viena stāva ēkas. Lielākās un turīgākās sētās – divu stāvu ēkas (ar bēniņiem), kas rotātas kokgriezumiem un citiem dekorējumiem, tai skaitā – zvanu (matklokke).

Stabbur nebija sala izturīgas, tāpēc tajās glabāja pārtikas produktus, kas “nebaidījās” sala. Tajā bija graudu un miltu apcirkņi, mucas ar sālītu speķi, pie griestiem bija piestiprināti āķi žāvētai un kūpinātai gaļai.

Ja stabbur bija divu stāvu, tad otrajā stāvā glabāja graudus un miltus, bet pirmajā – gaļu.

Stabbur parasti bija uz 1-1,5 m augstiem pāļiem. Tam bija divi nolūki. Lai zem ēkas būtu ventilācija, kā arī, lai grauzēji un kaitēkļi tik viegli nevarētu piekļūt produktiem. Arī kāpņu augšējais pakāpiens bija apmēram 30 cm no ēkas sienas, lai tajā neiekļūtu grauzēji un kaitēkļi.

Zem apcirkņiem grīda bieži tika klāta ar akmens plāksnēm, lai pasargātu produktus no garnadžiem, kuri stabbur grīdā urba caurumus, lai tiktu pie miltiem un graudiem.

Stabbur bija viena no dažām ēkām lauku sētā, kas vienmēr bija slēgta. Atslēgas glabājās pie mājas saimnieces un tas bija liels gods.

Visi stabbur, kas celti pirms 1650.gada (pirms reformācijas), ir aizsargājami.

Stabbur bildes:

Nezinātājs var sajaukt stabbur ar loft. Būtiskākās atšķirība starp abām ēkām:

stabbur – ēka pārtikas produktu glabāšanai, parasti uz pāļiem, trepes uz otro stāvu vienmēr iekšpusē,

loft – ēka dzīvošanai, tajā var būt uguns vieta, tā nav uz pāļiem, tajā ir telpas apģērba glabāšanai, bet trepes uz otro stāvu – ārpusē. Kad ēka nebija nepieciešama dzīvošanai, tajā uzglabāja arī pārtikas produktus.

Loft bildes:

Arī mūsdienās gan daudzās lauku sētās, gan pie mājām redzami stabbur. Tie gan ir zaudējuši savu sākotnējo nozīmi, bet šodien apliecina, ka norvēģi lepojas ar savu vēsturi un kultūru.

Stabbur bildes:

Informāciju smēlos un vairāk var uzzināt:

Store norske leksikon

lokalhistoriewiki.no

Wikipedia

by Solvita Pietkune

%d bloggers like this: