Pase, vakcīnas, attārpošana un apstrāde pret ērcēm un blusām

Pirms došanās uz Norvēģiju, vispirms sazinieties ar veterinārārstu Latvijā vai Norvēģijā. Viņi ir kompetenti un palīdzēs mājdzīvnieku sagatavot pārvešanai (ceļošanai), iesaka Mattilsynet.

Mājdzīvnieka pase

lolojumdzivniekapaseMājdzīvniekam jābūt ES mājas (istabas) dzīvnieka pasei (EU Pet passport), kuru iegūsiet pie veterinārārsta, informācija norvēģu valodā.

! Atkarībā no tā, kad pase izsniegta, var nedaudz mainīties pases nosaukums un saturs, bet  pase nav jāmaina.

Par mājdzīvnieka vakcināciju

Mājdzīvniekam jābūt vakcinētiem pret trakumsērgu (rabies) vismaz 21 dienu pirms ievešanas, ja dzīvnieks tiek vakcinēts pirmo reizi. Ja dzīvnieku vakcinē atkārtoti un starp vakcinācijām nav bijis pārtraukums, tad šī 21 dienas gaidīšanas perioda nav. Par vakcīnas veikšanu veterinārārstam jāveic attiecīgi ieraksti mājdzīvnieka pasē.

Ja kucēns vai kaķēns ir jaunāks par 3 mēnešiem (nevakcinēts), to nav atļauts ievest (agrāk ar speciālām atļaujām to varēja darīt, bet no 01.03.2014. nē). Viens no pamatojumiem šim 3 mēnešu vecuma slieksnim ir tāds, ka vairumā gadījumu mājdzīvnieku vakcinēšanu veic no 3 mēnešu vecuma. Ja mājdzīvnieks ir vakcinēts nesasniedzot 3 mēnešu vecumu, tad vakcinācija ir jāatkārto.

Par vakcināciju informācija norvēģu valodā šeit.

Mājdzīvnieka identifikācijas zīmes – mikroshēma un/vai tetovējums

Dzīvniekam ir jābūt ar identifikācijas zīmi (marķētam ar mikroshēmu vai tetovējumu). Dzīvniekus, kuriem veic šo marķējumu pēc 03.07.2011., obligāti jāmarķē ar mikroshēmu (zem ādas ievada rīsa lieluma mikroshēmu).

! Mikroshēma jāievada pirms vakcinēšanas pret trakumsērgu.

Mikroshēmas ievadi veic veterinārārsts un izdara attiecīgās atzīmes dzīvnieka pasē un ielīmē mikroshēmas numuru/ svītru kodu.

Dzīvnieku tikai ar tetovējumu var ievest, bet tam ir jābūt veiktam pirms 03.07.2011., kā arī tetovējumam jābūt ļoti labi salasāmam.

Informācija norvēģu valodā šeit.

Mājdzīvnieka attārpošana

Suņiem (kaķiem un seskiem nav obligāti, bet, visticamāk, to ieteiks veterinārārsts) jābūt attārpotiem pret ehinokokozi (norvēģiski – revens dvergbendelorm, latīniski – Echinococcus multilocularis). Šī attārpošana jāveic minimums 24h un maksimums 120h pirms ieceļošanas Norvēģijā. Ja pēc attārpošanas ir pagājušas mazāk kā 24h un suns tajā laikā ir bijis mežā, kur ir visaugstākais risks inficēties, tad iebraucot Norvēģijā, ieteicams veikt attārpošanu vēlreiz un to var veikt pats īpašnieks.

Minētajai 24h – 120h attārpošanai var būt alternatīvas. Pirms pirmās iebraukšanas Norvēģijā, suni attārpo vismaz 2 reizes ar 28 dienu intervālu. Pēc tam suns tiek attārpots ne retāk kā katru 28.dienu. Attārpošanai jānotiek pie veterinārārsta Norvēģijā vai ārzemēs (Latvijā). Šī alternatīva ieteicama tiem, kas bieži ceļo. Ja nav plānots jauns ceļojums, suni katru 28.dienu varat attārpot pats. Šie noteikumi attiecas, ja ceļo ES/ EEZ.
Informācija norvēģu valodā šeit.

Mājdzīvnieka apstrāde pret ērcēm un blusām

Nav obligāti, bet visticamāk, veterinārārsts ieteiks mājdzīvniekam kažokā iepilināt pretblusu līdzekli un apstrādās pret ērcēm (un par to veiks atzīmi pasē).

by Solvita Pietkune

%d bloggers like this: