PVN atmaksa ceļotājiem (Tax Free Shopping)

Ja Jūs nedzīvojat Norvēģijā un apmeklējat Norvēģiju kā tūrists (ciemiņš), tad izbraucot no Norvēģijas, Jūs varat atgūt pievienotās vērtības nodokli (PVN) (merverdiavgiften (MVA)) par nopirktajām precēm.

Lai atgūtu samaksāto PVN, Jums no valsts jāizbrauc, ņemot līdzi iegādāto preci, ne vēlāk kā mēneša laikā no preces iegādes brīža. Preces iepakojumu nedrīkst atvērt un prece nedrīkst būt lietota.

Tas nav Muitas dienests (Tolletaten), kas atmaksā minēto nodokli, bet gan veikals, kurā esat iegādājies preci.

Vairāk informācijas Tolletaten angļu valodā  vai norvēģu valodā.

tax-free_shoppingPirms preces iegādes pārliecinieties vai attiecīgais veikals sniedz šādu pakalpojumu. Par to varat jautāt veikala darbiniekiem, vai arī, ja veikals sniedz PVN atmaksas pakalpojumu, būs informācija pie veikala iejas un/vai kases, proti, norāde TAX FREE

gb_tfvai  norāde ar kompāijas nosaukumu, ar kuru veikalam ir līgums par attiecīgā pakalpojuma sniegšanu, piemēram, Global Blue.

Veikalā pārliecinieties, vai PVN atmaksa tiek veikta uz Latvijas bankas kontu.

Ir iespējami divi varianti, lai atgūtu samaksāto PVN – to atmaksā pats veikals vai veikala nolīgta kompānija.

  1. PVN atmaksā veikals, kurā esat iegādājies preci

Jums veikalā tiks izsniegta aizpildīta Tolletaten veidlapa.

Robeža jāšķērso vietā, kur ir Tolletaten muitas kontrolpunkts.

Muitas darbinieki uz veikala izsniegtās veidlapas veiks atzīmi, ka prece izvesta no Norvēģijas.

Tolletaten muitas kontrolpunkti un to darba laiki.

Pieredze:

Veikals Skeidar, Alnabru (Oslo) Veikals Lefdal, Alnabru (Oslo)
Veikala darbinieks kasē tiek informēts, ka vēlamies noformēt dokumentus PVN atmaksai. Veikalā, izvēloties preci un konsultējoties ar pārdevēju informējam, ka vēlamies noformēt dokumentus PVN atmaksai. Tiek norādīts, ka tas tiks veikts kasē.
Tiek izsniegta aizpildīta Tolletaten veidlapa. Tiek izsniegta aizpildīta Tolletaten veidlapa un informēts, ka par PVN atmaksu tiks ieturēta komisijas maksa (tie bija daži %).
Nekādas citas darbības ar preci netiek veiktas. Prece oriģināliepakojumā tiek iepakota vēl vienā pakā un aizlīmēta.
Muitas zonā jābrauc pa sarkano koridoru. Robeža tika šķērsota Ørje. Muitas zonā jābrauc pa sarkano koridoru. Robeža tika šķērsota Ørje.
Muitas ierēdņi pajautāja, kur ir prece. Veidlapa apzīmogota un parakstīta tika izsniegta atpakaļ. Muitas ierēdņi pajautāja, kur ir prece. Veidlapa apzīmogota un parakstīta tika izsniegta atpakaļ.
Latvijā brīvā formā tika uzrakstīts veikalam adresēts iesniegums, ar lūgumu veikt PVN atmaksu un norādīts Norvēģijas bankas konta numurs (bija tāda iespēja). Iesniegums, kam pievienota Tolletaten veidlapa un preces čeks, tika nosūtīts uz veikala adresi. Latvijā brīvā formā tika uzrakstīts veikalam adresēts iesniegums, ar lūgumu veikt PVN atmaksu un norādīts Norvēģijas bankas konta numurs (bija tāda iespēja). Iesniegums, kam pievienota Tolletaten veidlapa un preces čeks, tika nosūtīts uz veikala adresi.
PVN atmaksa tika saņemta dažu nedēļu laikā pilnā apmērā – visi 25%. PVN atmaksa tika saņemta dažu nedēļu laikā. Tika ieturēta augstāk minētā komisijas maksa.
  1. PVN atmaksā kompānija, ar kuru veikalam ir noslēgts attiecīgs līgums.

Jums veikalā tiks izsniegta aizpildīta kompānijas, piemēram, Global Blue veidlapa.

Robeža jāšķērso vietā, kur tiek sniegti attiecīgās kompānijas pakalpojumi.

Global Blue pakalpojumu sniegšanas vietas un to darba laiki.

Pieredze:

Veikals IKEA Furuset, Oslo Veikals IKEA Slependen, Billingstad
Veikalā, izvēloties preci un konsultējoties ar pārdevēju informējam, ka vēlamies noformēt dokumentus PVN atmaksai. Tiek norādīts, ka tas tiks veikts bytte og retur nodaļā. Veikala darbinieks kasē tiek informēts, ka vēlamies noformēt dokumentus PVN atmaksai. Tiek norādīts, ka to veiks zāles uzraugs.
Tiek izsniegta elektroniski aizpildīta Global Blue veidlapa, pirms tam pajautājot, uz kuru valsti prece tiks izvesta. Veidlapā jau norādīta summa, kas tiks atmaksāta, un tie ir apmēram 18%. Tiek izsniegta ar roku aizpildīta Global Blue veidlapa, pirms tam pajautājot, uz kuru valsti prece tiks izvesta. Veidlapā jau norādīta summa, kas tiks atmaksāta, un tie ir apmēram 18%.
Nekādas citas darbības ar preci netiek veiktas. Nekādas citas darbības ar preci netiek veiktas.
Robeža tika šķērsota Ørje. Robeža tika šķērsota Ørje.
Tika rūpīgi pārbaudīta pase. Veidlapa paliek pie Global Blue. Čeks ar atzīmi, ka PVN atmaksāts, tiek atdots. Tika rūpīgi pārbaudīta pase. Veidlapa paliek pie Global Blue. Čeks ar atzīmi, ka PVN atmaksāts, tiek atdots.
Tika piedāvāts PVN atmaksāt skaidrā naudā uzreiz vai ar pārskaitījumu uz bankas kontu, kā arī, tika piedāvāts atmaksu veikt dažādās valūtās. Tika piedāvāts PVN atmaksāt skaidrā naudā uzreiz vai ar pārskaitījumu uz bankas kontu, kā arī, tika piedāvāts atmaksu veikt dažādās valūtās.

! Latvijā drīkst ievest preces noteiktā apmērā.

Iebraucot Latvijā no valsts, kas nav Eiropas Savienības dalībvalsts, preces, ko ceļotājs ieved personīgajā bagāžā, neapliek ar muitas nodokli un pievienotās vērtības nodokli, ja to kopējā vērtība vienai personai nepārsniedz:

  • 300 euro – ja ceļojat pa sauszemi,
  • 430 euro – ja ceļojat ar gaisa transportu vai jūras transportu,
  • bērni līdz 15 gadiem, neatkarīgi no ieceļošanas veida, drīkst ievest preces personiskai lietošanai, ja to vērtība nepārsniedz 285 euro.

Personīgā bagāža – jaunas, nelietotas preces, kas ir paredzētas tikai ceļotāja vai viņa ģimenes personiskai lietošanai vai dāvanām, ja šādu preču veids un daudzums neliecina par to, ka tās ieved komerciāliem nolūkiem.

Vairāk informācijas Valsts ieņēmumu dienesta mājas lapā.

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

by Solvita Pietkune

%d bloggers like this: