Transporta līdzekļa tehniskā apskate

Transporta līdzekļu tehnisko apskati parasti sauc par EU – kontroli (EU-kontroll) jeb periodisko transporta līdzekļu pārbaudi (periodisk kjøretøykontroll (PKK)).

Transporta līdzekļa tehniskās apskates kārtība
no 2019.gada 8.februāra

No 2019.gada 8.februāra stājas spēkā izmaiņas noteikumos par kārtību kādā veicama transporta līdzekļa tehniskā apskate (EU – kontroll jeb periodisk kjøretøykontroll (PKK)).

Jauni termiņi

Ja līdz šim kārtējās transporta līdzekļa tehniskās apskates (TA) termiņu noteica pamatojoties uz transporta līdzekļa reģistrācijas zīmes (numura zīmes) pēdējo ciparu, tad tagad kārtējās transporta līdzekļa TA termiņu noteiks pamatojoties uz transporta līdzekļa pirmreizējās reģistrācijas Norvēģijā datumu un pēdējo izieto tehnisko apskati.

Intervāli, kādā jāiziet kārtējā transporta līdzekļa TA, paliek nemainīgi. Ja transporta līdzekļa pilna masa nav lielāka par 7500 kg, tad tehniskā apskate jāveic:

 • katru otro gadu,
 • jauniem transporta līdzekļiem, kas pirmo reizi tiek reģistrēti Norvēģijā – ceturtajā gadā pēc transporta līdzekļa reģistrācijas, un pēc tam – katru otro gadu.

Šī jaunā kārtība nenozīmē, ka visiem transporta līdzekļiem no 2019.gada 8.februāra tiks noteikti jauni tehniskās apskates termiņi. Kārtējā transporta līdzekļa TA veicama tajā termiņā, kas noteikts, izejot tehnisko apskati pēdējo reizi. Un tikai pēc tās tiks noteikts transporta līdzekļa kārtējās TA termiņš, pamatojoties uz jauno kārtību.

Pārliecināties par termiņu, kad veicama kārtējā transporta līdzekļa TA var Vegvesen  (Valsts ceļu pārvalde) mājas lapā šeit.

Atgādinājuma vietā – informatīva vēstule

Ja līdz šim Vegvesen izsūtīja atgādinājuma vēstuli par noteiktajā laikā neizietu transporta līdzekļa TA, tad turpmāk šādi atgādinājumi netiks sūtīti. To vietā Vegvesen divus mēnešus pirms transporta līdzekļa TA termiņa izsūtīs informatīvu vēstuli par veicamu tehnisko apskati.

Laiks TA veikšanai

Izmaiņas noteikumos par transporta līdzekļa TA vairs neparedz laiku, kādā veicama transporta līdzekļa TA (līdz šim to nevarēja veikt agrāk kā četrus mēnešus pirms kārtējā TA termiņa). Tagad transporta līdzekļa īpašnieks pats var izvēlēties laiku, kad veikt transporta līdzekļa TA, tomēr tai jābūt izietai ne vēlāk kā līdz noteiktajam termiņam.

Laiks atkārtotas TA veikšanai

Gadījumā, ja transporta līdzeklis TA neiziet, tiks dots laiks transporta līdzekļa remontam un atkārtotas TA iziešanai. Tie būs divi mēneši, bet ne vēlāk par sākotnēji noteikto termiņu.

Sods par transporta līdzekļa lietošanu ar neizietu TA

Transporta līdzeklis ar neizietu TA nedrīkst piedalīties ceļu satiksmē.

Ja attiecīgie dienesti, piemēram Vegvesen, Politiet (policija) vai Tolletaten (muita) konstatēs, ka ceļu satiksmē tiek lietots transporta līdzeklis ar neizietu TA, tad transporta līdzeklim tiks noņemtas transporta līdzekļa reģistrācijas zīmes.

Lai atgūtu transporta līdzekļa reģistrācijas zīmes, 2019.gadā jāsamaksā nodeva – NOK 1630. Vairāk informācijas par dažādām nodevām šeit.

Informācija par izmaiņām transporta līdzekļa TA noteikumos Vegvesen mājas lapā:

Nye regler for EU-kontroll

Nye regler for EU-kontroll

Nå kommer snart nye regler for EU-kontroll

Kur veikt transporta līdzekļa TA, cik tā maksā u.c. noderīgu informāciju skatīt zemāk.

Transporta līdzekļa tehniskās apskates kārtība
līdz 2019.gada 8.februārim

Katra attiecīgā transporta līdzekļa tehniskās apskates laiku (mēnesi) nosaka pamatojoties uz informāciju transporta līdzekļa reģistrācijas numura zīmē, proti, pēdējo ciparu. Izņēmums ir cipars 7 un, protams, 0.

Tātad, ja pēdējais cipars transporta līdzekļa reģistrācijas numura zīmē ir:

 • 1, tad tehniskajai apskatei jābūt izietai – janvārī,
 • 2, tad tehniskajai apskatei jābūt izietai – februārī,
 • 3, tad tehniskajai apskatei jābūt izietai – martā,
 • 4, tad tehniskajai apskatei jābūt izietai – aprīlī,
 • 5, tad tehniskajai apskatei jābūt izietai – maijā,
 • 6, tad tehniskajai apskatei jābūt izietai – jūnijā,
 • 7, tad tehniskajai apskatei jābūt izietai – novembrī,
 • 8, tad tehniskajai apskatei jābūt izietai – augustā,
 • 9, tad tehniskajai apskatei jābūt izietai – septembrī,
 • 0, tad tehniskajai apskatei jābūt izietai – oktobrī.

Ja transporta līdzekļa pilna masa nav lielāka par 7500 kg, tad tehniskā apskate jāveic:

 • Pirmo reizi – ceturtajā gadā pēc transporta līdzekļa reģistrācijas (jauna automašīna),
 • Pēc tam – katru otro gadu.

Tehniskās apskates termiņu transporta līdzeklim variet pārbaudīt šeit.

! Tehniskajai apskatei jābūt sekmīgi izietai („godkjent”) noteiktajā termiņā (mēnesī). Ja mašīnai ir kādas nepilnības, kā rezultātā nevar sekmīgi iziet tehnisko apskati, tad Norvēģijā nav tādas iespējas kā Latvijā – pagarināt termiņu tehniskās apskates veikšanai.

Transporta līdzekļa īpašnieks ir atbildīgs, lai tehniskā apskate būtu izieta sekmīgi noteiktajā laikā.

Tehnisko apskati var sākt veikt 4 mēnešus pirms noteiktā termiņa (mēneša), tas ir ar domu, ja ir jānovērš kādas nepilnības, un līdz ar to jāveic atkārtota tehniskā apskate, lai ir laiks automašīnas salabošanai un atkārtotai apskatei.

Piemērs. Transporta numura zīme beidzas ar ciparu 8 (AA 12348). Tas nozīmē, ka augustā jābūt sekmīgi izietai („godkjent”) tehniskajai apskatei. Ja veicot tehnisko apskati augusta beigās, automašīnai tiek konstatētas attiecīgas tehniskas nepilnības, kuru dēļ tehniskā apskate netiek izieta, tad netiek dots termiņa pagarinājums (laiks automašīnas remontam un atkārtotai tehniskajai apskatei). Transporta īpašniekam pašam jau laicīgi jārūpējas, lai apskate būtu izieta noteiktajā termiņā un šo procesu minētā piemēra gadījumā var sākt veikt jau no aprīļa.

Ja transporta līdzeklim nav izieta tehniskā apskate, ar to nedrīkst piedalīties ceļu satiksmē.

Ja attiecīgie dienesti konstatē, ka ceļu satiksmē piedalās transporta līdzeklis, kuram nav sekmīgi izieta tehniskā apskate, tiek noņemta transporta līdzekļa reģistrācijas numura zīme, un līdz ar to transporta līdzeklis nedrīkst piedalīties ceļu satiksmē.
Lai atgūtu transporta līdzekļa reģistrācijas numura zīmi, 2018.gadā jāsamaksā nodeva – NOK 1585. Vairāk informācijas par dažādām nodevām šeit.

Kur veikt transporta līdzekļa TA

Tehnisko apskati drīkst veikt Vegvesen apstiprinātas kontroles iestādes un autoservisi, tai skaitā NAF (Norges Automobil-Forbund – Norvēģijas automobiļu biedrība). Tātad, meklējiet autoservisus un NAF pārbaudes stacijas, uz kuriem rakstīts, ka veic EU – kontroll.

Autoservisu un pārbaudes staciju, kuriem ir tiesības veikt tehnisko apskati, meklētājs šeit.

Sazinieties ar attiecīgo transporta līdzekļa TA vietu, lai vienotos par transporta līdzekļa TA laiku.

Cik maksā TA

Tehniskā apskate ir maksas pakalpojums un maksa nav vienāda pie visiem pakalpojuma sniedzējiem. Piemēram, NAF pārbaudes stacijās biedriem pakalpojuma cena 2020.gadā ir NOK 1095, pārējiem – NOK 1295. Vairāk – NAF.

Bet sakarā ar izmaiņām noteikumos par transporta līdzekļa TA paredz, ka maksa par pakalpojumu pieaugs, jo TA veicējiem būs jāiziet speciāla apmācība, kas attiecīgi sadārdzināšot pakalpojumu, tā raksta dinside.no.

Saistoša informācija

Tehniskā apskate nav jāveic veteranbil, kas ir reģistrēti pirms 1960.gada 1.janvāra.

No 2012.gada 1.maija vairs netiek izsniegtas uzlīmes par izietu tehnisko apskati.

Noteikumi par tehnisko apskati – Forskrift om periodisk kontroll av kjøretøy.

Likums par ceļu satiksmi – Lov om vegtrafikk (vegtrafikkloven).

Vairāk informācijas par tehnisko apskati Vegvesen.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

by Solvita Pietkune

%d bloggers like this: