Vasaras saulgriežu svinēšana

Svētku svinēšanas tradīcijas

Jāņi (sankthans, saukti arī par jonsok vai johannesvake) ir kristiešu svētki, kad dzimis Svētais Jānis Kristītājs. 24.jūnijs Norvēģijā bija svinamā (svētku) diena līdz 1770.gadam, kad karalis Christian VII izdeva rīkojumu samazināt svētku dienu skaitu. Viena no šīm svētku dienām bija sankthans.

Tomēr, gan agrāk, gan mūsdienās sankthans ir tautas svētki, kad tiek atzīmēts vasaras vidus (midtsommer) un svinēti Vasaras saulgrieži (solverv). Jo īpaši tauta svin sankthansaften (Līgo svētkus) 23.jūnijā, kad tiek degti lieli ugunskuri, parasti ūdens tuvumā.

2016.gadā Ålesund tika uzstādīts pasaules rekords, uzceļot un iekurot augstāko ugunskuru, kas bija 47,4 m augsts un celts bez mehāniskiem palīglīdzekļiem. Jau pirms svētkiem mediji raidīja reportāžas par ugunskura celšanu un svētku naktī tiešraidē varēja sekot ugunskura iedegšanai un degšanai. Vairāk par ugunskura celšanu var lasīt vg.no, bet video – youtube.com.

Daudzviet svētki tiek svinēti plašāk – ar ziedu vainagiem, grilēšanu, skābā krējuma putru (rømmegrøt), dančiem un pat salūtu. Populāra ir arī svētku pavadīšana uz ūdens laivās un kuģīšos.

Tomēr mūsdienās svētki tiek svinēti mierīgi, jo 16.gadsimtā baznīca un valdība iznīdēja “amorālo” svinēšanu, kad svētkus svinēja ar rotaļām, dejām un dzērieniem.

Tuvojoties svētku laikam, parādās diskusijas par svinamās dienas statusa atjaunošanu sankthans. Taču pretarguments ir tāds, ka vai nu vajagot tik daudz alu dzert, ka nākamajā dienā nevar uz darbu aiziet un tāpēc brīvdienu vajagot.

Tautas ticējumi

Vasaras saulgriežu naktī pļauta zāle stiprinot mājlopus.

Var uzzināt, ar ko precēsies, ja zem spilvena paliek jāņuzāles.⃰
Dažos avotos minēts, ka jāplūc septiņas vai deviņas jāņuzāles.

Šajā naktī smeltam ūdenim ir dziedinošas un spēcinošas īpašības.

Bija arī tradīcija modināt laukus. Sievas gāja gar lauka malu, plūca labību un pļavu ziedus. Lēnām ejot apkārt laukam, dziedot un pinot vainagu, tika modināti lauki.

Ugunskuri tika kurti, lai aizbaidītu ļaunos garus un raganas.

Vairāk – Store norske leksikon, Aktiv i Oslo un Wikipedia.

⃰Alver, Brynjulf. (2015, 25. juni). Sankthans. I Store norske leksikon. Hentet 20. juni 2017 fra https://snl.no/sankthans.

 

by Solvita Pietkune

%d bloggers like this: